رایناگ » نوشتار هفته » دهمین کنگره جهانی زرتشتیان
تبلیغات

دهمین کنگره جهانی زرتشتیان

توسط: Farzaneh.Goshtasb در 6 خرداد 1392
یک امتیاز مثبت +1  0  یک امتیاز منفی

از نه کنگره قبلی چهار تا در بمبئی (1964، 1978، 1985، 1990)، دو تا در ایران (1960 و 1996)، یکی در هوستون (2000)، یکی در لندن (2005) و یکی هم در دبی (2009) برگزار شده است.

نمیخواهم بگویم کنگره‌های قبلی چنین بودند و چنان نبودند، که این بحثی دیگر است و بنده در حال حاضر اطلاعات کافی برای طرح این موضوع ندارم. قصد من این است که ببینیم برای کنگره دهم چه کرده ایم و چه میخواهیم بکنیم و اصلا چه کاری خوب است اگر انجام شود. در معرفی این کنگره متن کوتاهی در سایت این همایش (http://www.wzcmumbai.com) میتوان یافت که شاید برای کنگره جهانی زرتشتیان بسیار کوتاه و مختصر باشد، ولی مطالب مهمی در بردارد که به نظرم رسید مطرح کردنش، برای گشایش بحث خالی از لطف نیست.

 

دهمین کنگره زرتشتیان جهان در بمبئی برگزار میشود، شهری که موطن کارآفرینی پارسیان است و با وجود پارسیان و ایرانیان معنا میگیرد. در این شهر، جامعه زرتشتیان در زمینه های مختلف مانند فرهنگ، هنر، حقوق، مهندسی، پزشکی و... نقش مهم و اساسی داشته اند.

دهمین کنگره زرتشتیان جهان موقعیتی است مناسب برای آن که این نقش مهم پارسیان هند و زرتشتیان ایران، به کشور و همه جهان معرفی و نشان داده شود، همچنین انگیزهای قوی برای نسل آینده به وجود بیاورد تا آنها نیز در این سهم شریک باشند و اطمینان داشته باشند که شهرت و خوشنامی جامعه، که ارتباطی نیز با کمیت فیزیکی آن ندارد، سبب عزت و آبروی جامعه است.

برای تحقق این هدف، قرار است در این کنگره نه تنها درباره نقاط قوت و ضعف جامعه و فرصتهای موجود بحث شود، بلکه به این امر پرداخته شود که جامعه زرتشتیان در کانون توجه کشور قرار دارد.

به همین منظور، کنگره نه تنها میزبان زرتشتیان برجسته پارسی و ایرانی است که در همه زمینهها نقطهنظراتشان را به اشتراک بگذارند و طرحی برای جامعه تهیه کنند، بلکه اشخاصی مهم و بزرگ در این کنگره شرکت خواهند داشت تا اهمیت این موضوع را در گذشته و آینده جامعه زرتشتیان بیان کنند. 

 


 

 • گروه کاربری: مدیر سایت
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 20.05.1390
 • تعداد نظرات: 175
 • تعداد مطالب: 35
^
برگزاری کنگره زرتشتیان می تواند فرصت مناسبی برای زرتشتیان ایران و جهان باشد به شرط آنکه با برنامه ای منسجم و سازمان یافته از آن بهره گرفته شود. همانطورکه فرزانه در برگردان صفحه کنگره آورده است، پارسیان از هم اکنون در این اندیشیده اند تا با برگزاری کنگره درهند، زرتشتیان هند را در کانون توجه کشور قرار دهند. با توجه به اینکه موقعیت های درخشانی برای ارتباطات فرهنگی، دینی و نیز اقتصادی در این کنگره وجود دارد باید هر چه زودتر اندیشید تا از فرصت به نفع جوانان و جامعه ایران استفاده کنیم. نباید چون کنگره های قبلی تنها در دقیقه نود، افرادی از ایران به کنگره اعزام شوند و پس از برگزاری کنگره همه چیز تمام شود. باید تیمی تخصصی برای برنامه ریزی شرکت در کنگره ایجاد کنیم و تمام موقعیت های پیش رو را بررسی کنیم. به نظر من افرادی از کمیسیون جوانان انجمن زرتشتیان، سازمان جوانان زرتشتی، کانون دانشجویان و سایر نهادها و ارگانهای ما به همراه افراد علاقمند باید در ایجاد این تیم و برنامه ریزی برای بهره گیری هر چه بیشتر از این فرصت ایجاد شده تلاش کنند.
به یاد بیاوریم که در کنگره دبی تیمی از جوانان ایرانی با ارائه طرحی نو توانست مقام برتر را در میان جوانان زرتشتی جهان به دست آورد. جوانان ما این پتانسیل را دارند فقط باید با هدف و برنامه به فرصت های پیش رو نگریست.
به نظر شما چه بهره های از این کنگره برای جامعه مان می توانیم بگیریم و چگونه باید برنامه ریزی کرد؟
 • گروه کاربری: نویسندگان
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 22.03.1391
 • تعداد نظرات: 172
 • تعداد مطالب: 18
^
مرسی از نوشتار فرزانه و شرمنده اگر من چیزی تا الان ننوشتم . راستش در این خصوص اطلاعات نداشتم ولی با یادداشت آناهیتا رفتم کمی تقلب fellow کردم و نتیجه اش این شد :
مطالب و نظرات عنوان شده در مورد کنگره نهم که در دبی برگزار شده بود رو خوندم وفهمیدم چقدر کارشناسانه و ظریف نقات قوت و ضعف کنگره نهم مطرح شده است. دیدم در این کنگره ایده هایی چون تلويزيون زرتشتيان، كنگره‌ي جهاني موبدان و ميز‌گرد با هم بودن در ايران بیان شده اما نمی دونم چقدر ایده ها و طرحهایی که در این کنگره ها مطرح شدبه نتیجه رسید؟شوربختانه جامعه ما حافظه‌ي تاريخي چنداني ندارد و از آموخته‌هاي گذشته کمک نمي‌گيرد. با پایان هر دوره کنگره افسوسی می ماند که چرا ما از فرصت های موجود استفاده نکردیم و پارسیان توانستند از برگزاری آن ره آوردهای زیادی را نصیب خود کنند!! به جاي افسوس بر فرصت‌هاي از دست رفته، بايستي كه از تكرار اشتباهات جلوگيري كنيم و برای فردایی بهتر برنامه ریزی کنیم. اگر قرار باشد کنگره یازدهم در ایران برگزار شود باید از هم اکنون بفکر باشیم و با دقت بیشتر و بهتر از فرصت موجود در کنگره هند استفاده کنیم
 • گروه کاربری: نویسندگان
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 24.05.1390
 • تعداد نظرات: 89
 • تعداد مطالب: 18
^
شاید یکی از مهمتری اهدافی که کنگره زرتشتیان می تواند داشته باشد ایجاد همازوری زرتشتیان است که بیشتر از همه همازوری زرتشتیان ایران و پارسیان هند به چشم می آید.
دو گروهی که در طول تاریخ پشت و پناه هم بودند متاسفانه در حال حاضر کمترین همکاری تاریخ زرتشتیان را دارند.
یکی از دلایلی که کنگره موبدان زرتشتی جهان را در انجمن موبدان دوره قبل مطرح شد این فکر بود که شاید علت اصلی این عدم همازوری و یا به نوعی جدایی به باورهای دینی و تفاوتهای شریعتی بر می گردد که بین پارسیان و ایرانیان به وجودآمده و روی این اصل کنگره جهانی موبدان با هدف کمرنگ کردن تفاوتها و پررنگ کردن مشترکات شاید بتواند گامی موثر بردارد
البته الان من اگر چه کنگره موبدان را مفید می دانم ولی فکر می کنم علت این اختلاف را باید در جاهای دیگر جستجو کرد تا صرفا مسائل دینی ؟!!!
در این صورت کنگره ها جقدر در این راستا می توانند موفق باشند و چه میزان موفق بوده اند؟
 • گروه کاربری: مدیر سایت
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 20.05.1390
 • تعداد نظرات: 158
 • تعداد مطالب: 11
^
صحبت همازوری که می آید وسط ، انگار اهداف دیگر کمرنگ میشود. مثل اینکه راه حل اکثر مشکلات با همین مفهوم روشن میشود. همازوری یعنی پررنگ کردن اشتراکات و کنار گذاشتن تفاوتهای جزئی که باعث اختلاف میشود. لابد برای همین است که یکی از توصیه های مهم همیشگی برای حاکمان این است: اختلاف بینداز و حکومت کن.
باید یک پیشنهادی وجود داشته باشد که آنچه در کنگره مطرح میشود پیگیری شود و اصلا کنگره برای این باشد که بهترین پیشنهادها انتخاب و بعد به تیمی اجرایی با امکانات کافی سپرده شود تا پیگیری و به مرحله اجرا برسد.
در ضمن میتوان یک سازمانی تعریف کرد با هدف ارتقای فرهنگ زرتشتی، کاری هم به جزئیات دین نداشته باشد که موبدان را درگیر کند و باعث اختلاف شود. از میان فرهیختگان زرتشتی همه جای جهان کسانی سه سال یک بار برای این سازمان انتخاب شوند و این افراد در راستای اهداف مشترک مجموعه، در کشور خود برای گسترش فرهنگ زرتشتی برنامه هایی را انجام دهند، کتاب چاپ کنند، همایش برگزار کنند، از پژوهشگران حمایت کنند. مهمترین نکته اش همازوری این فعالیتها در همه جهان است ، و این که همه کارها به نام سارمانی مشترک انجام میشود و اثرش چند برابر.
 • گروه کاربری: نویسندگان
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 24.05.1390
 • تعداد نظرات: 245
 • تعداد مطالب: 14
^
من درست نفهمیدم!!! موضوع کنگره در مورد جامعه زرتشتیان در کدام کشور است؟ آیا تنها در مورد نقاط ضعف و قوت پارسیان و نقش ٱنها در هند صحبت می شود یا ایرانیان زرتشتی نیز در این دسته بندی هستند؟
راستی زمانی دفتری به عنوان دبیرخانه کنگره جهانی زذتشتیان دربالای سالن خسروی دایر بود. الان چی؟ چنبن تشکلی هست یا نه؟
 • گروه کاربری: نویسندگان
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 24.05.1390
 • تعداد نظرات: 127
 • تعداد مطالب: 1
^
به نكته " در كانون توجه بودن " دقت كنيد
اين نكته كلي فرصت و موقعيت براشون مياره ( البته به كشوري كه در آن زندگي ميكنن هم بستگي دارد )
ما براي در كانون توجه بودن چه كرديم ؟

با فرزانه موافقم
 • گروه کاربری: نویسندگان
 • مثبت 0     0 منفی
 • تاریخ عضویت: 28.06.1391
 • تعداد نظرات: 141
 • تعداد مطالب: 17
^
درخصوص کنگره ، معتقدم همازوری زرتشتیان جهان را میشود :
1- مکانیکی و تشریفاتی یعنی اینکه فقط نشستندوگفتند و برخواستن وباچند تا شعار دادن برگذار کردآنچه تقریبا تا بحال برگذار شده ویا
2- پویا وهدفند و با برنامه ای کمی و دیجیتال و قابل اندازه گیری برگذارکرد
مسلما هدف ما دومی است ، واین میسر نخواهد شد مگراینکه در کنگره موضوع کلی به اجزای کوچکتر شکسته شود خیلی جدی روی هر موضوعی بحث کاملا اغنایی بشود و با راضی شدن و یا اغنا شدن به نتیجه برسد و قطعنامه هدف دار صادر شودوبرنامه قابل اندازه گیری و کمی برای رسیدن به موضوع نتیجه داده طراحی شودو سپس تقسیم کار بشود مخصوصا از بودجه و پیگیری آن بحث بشود. اختلاف نظرها را نباید سرپوش گذاشت باید خیلی جدی مطرح کرد بحث کرد و آلترناتیو ها را نشان داد تا مردم قضاوت کنند که چه درست است وچه حقیت دارد وچه میتواند بهترین گزینه باشد .
عزیزان اگر برنامه ریزی نکنید برایتان برنامه ریزی میکنند ، اگه کارشناسان با مهارت با برنامه به کنگره نروند دیگرانی که شاید نظرمتضاد شما دارند رهبریت کنگره و جامعه را بعهده خواهند گرفت اگر میدانید شما هم برحق هستید و شما درست ترو بهترهستید باید آستین ها را بالا بزنید فرزانه و پدرام با شما هستم این قابلیت ها را در شما میبینم ،ما همازوری تشریفاتی و مکانیکی نمیخواهیم بنابراین باید هرکسی احساس مسولیتی میکند قدم جلو بگذارد نشستی کارشناسانه ای برای هر چه لازم است سروسامان دهید و یا درکانون و سازمان وانجمن های ما این احساس مسولیت را فریاد بزنیم تا جدی بگیرند و ما باشیم که با داشتن برنامه حرفی برای گفتن و هدایت را داشته باشیم حرفی که کارشناسه ،عملی و علمی باشد ، برنامه ای که عملی و کمی و قابل اندازه گیری باشد نه شعاری باشد . مثلا اگر در خصوص فرهنگ زرتشتی حرف میزنیم تولید چند کتاب درچه موضوعاتی، چند فیلم چند تاتر ویا موسیقی درخصوص هنر جامعه زرتشتی مد نظر است وتا کی و اگر لازم است کارگروه برای هرموضوعی را به کشوری سپرده شود تا در کنگره بعدی برنامه ها وپیشرفت قابل اندازه گیری باشد تا بتوانیم نقد کنیم و ارتقاء دهیم . فرزانه عزیز گذشته چراغ راه آینده است براستی کار عملی وچشم گیر کنگره تا بحال چی بوده ؟ جز تشریفاتی . دفتر کنگره قبلی هنوز هم با بودجه ای ارزی در دست دکتر اردشیری بلا تکلیف مانده .
اما رایناگی هاهم میتواند در سازمان ها و کانون ها شرکت کنند و نیاز ها و خواست ها را بر اساس آنچه گفته شد برنامه کمی و دیجتالی فریاد بزنند و کمک کنند تا بهترین گزیده انتخاب شود ، موفق وپیروز باشید .
اطلاعات
میهمانان سایت رایناگ می توانند پس از عضویت و پذیرفتن قوانین سایت رایناگ، نظرات خود را ارسال و یا از طریق «تماس با ما» نظرات خود را برای ما ارسال کنند. خواهشمند است نظرات با نام کامل و در صورت امکان ایمیل ارسال شود.
 
Copyright © 2011-2013 Raynag.com
All Rights Reserved. 
Design By Rostam Bamasi